29 gru 2014

Dzień Dawcy Szpiku podczas oleśnickiego Finału WOŚP

W dniu Finału (11 stycznia) w godzinach 10:00-19:00 w siedzibie naszego sztabu (w Korelacie przy ul.Kochanowskiego 5 w Oleśnicy) odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku - akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizowana przez Fundację DKMS Polska.
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
- wypełnieniu formularza, który zawiera podst. dane osobowe
-
pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka

Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda.
W momencie w którym będziemy mogli komuś pomóc są pobierane albo komórki macierzyste z krwi obwodowej, albo szpik z talerza kości biodrowej. NIE JEST TO KRĘGOSŁUP!
 

Są dwie metody pobrania:
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej:
• Metoda stosowana w ok. 80% pobrań do przeszczepienia.
• Dawca na 5 dni pięć dni przed pobraniem przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane.
• Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara.
• Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste.
• Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.


2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.
• Metoda stosowana w około 20% pobrań.
• wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.
• Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę.
• W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu.
• Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz